Dwie karty graficzne w laptopie. Co warto wiedzieć?

| 0 Komentarzy
Dwie różne karty graficzne w jednym komputerze. Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą przywołane rozwiązanie.

Co dają dwie karty graficzne w laptopie?

Zastanawiasz się, po co w ogóle inwestować w dwie karty graficzne? Czy jeden egzemplarz nie zapewni sprawnego działania aplikacji? Pojedynczy podzespół dobrze spełni swoje funkcje, jeśli komputer służy Ci przede wszystkim do podstawowych informatycznych aktywności, takich jak: surfowanie po sieci, oglądanie filmów i seriali zamieszczanych na platformach internetowych, tworzenie dokumentów tekstowych, prezentacji multimedialnych lub arkuszy kalkulacyjnych. W przypadku bardziej profesjonalnych zastosowań urządzenia może okazać się jednak niewystarczający.

Projektowanie trójwymiarowych animacji w wysokiej rozdzielczości, obróbka fotografii i innych materiałów graficznych, renderowanie i konwertowanie wideo oraz archiwizowanie plików wymaga często dużej mocy. Laptop z dwoma kartami graficznymi poradzi sobie z przywołanymi zadaniami lepiej niż „uboższe” komputery, gwarantując efektywną i niezakłóconą pracę, dzięki uwolnieniu części zasobów procesora oraz zwiększeniu ilości klatek wyświetlanych na sekundę.

Polecane karty graficzne

Jakie korzyści dają dwie karty graficzne w laptopie? Jak je połączyć?

Dwie różne karty graficzne w komputerze przynoszą użytkownikom szereg rozmaitych korzyści. Dają im dostęp do wielu ciekawych opcji, które pozostają poza zasięgiem posiadaczy sprzętu z jednym podzespołem. Docenią je nie tylko osoby zawodowo związane z branżą poligrafii cyfrowej, ale również zagorzali miłośnicy wirtualnej rozrywki i gamingu. Wykorzystanie opisanego rozwiązania wzniesie rozgrywkę na zupełnie nowy poziom, a oprawa wizualna znanych i popularnych tytułów zyska na wyrazistości oraz szczegółowości. Każdy najdrobniejszy detal będzie doskonale widoczny. Koniec z zacinającym czy rozmazującym się obrazem. Odpowiednio wyposażony sprzęt sprosta nawet najbardziej wymagającym grom.

Inwestycja w dwie karty graficzne pozwala podnieść wydajność komputera bądź laptopa bez konieczności wymiany pozostałych podzespołów. Co to oznacza w praktyce? Spore oszczędności finansowe i dużą swobodę działania. Zamiast kupować nowy procesor, pamięci operacyjne czy dyski twarde, wystarczy zaopatrzyć sprzęt w dodatkowy akcelerator. Możesz dokonać niezbędnych modyfikacji w dowolnie wybranym momencie, przy czym wcale nie musisz wyjmować już zamontowanych elementów.

Jak połączyć dwie karty graficzne? Sama procedura nie jest zbyt skomplikowana. Na ogół przebiega z użyciem specjalnego mostka na płycie głównej (tak zwany bridge). Sposób postępowania w dużej mierze zależy od producenta oraz modelu danego akceleratora. Należy jednak pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach – zanim podejmiesz jakiekolwiek czynności, upewnij się, że upatrzone układy są kompatybilne. Nie zapomnij też o instalacji właściwych sterowników i ich regularnym aktualizowaniu (zawsze, gdy na rynek zostanie wprowadzona nowa wersja).

Jak sprawdzić, która karta graficzna jest używana przez system?

Wejdź w eksplorator plików. Kliknij ikonę Mój komputer prawym przyciskiem myszy. Zaznacz w dostępnym menu kontekstowym opcję Właściwości. Na ekranie komputera pojawi się okno panelu sterowania z informacjami na temat systemu operacyjnego. Wybierz Menedżera urządzeń, a aastępnie Karty graficzne. We wspomnianej zakładce znajdziesz wszystkie potrzebne dane odnośnie akceleratora, na przykład: nazwę producenta, identyfikatory sprzętu, wersje i numery zainstalowanych sterowników, a także aktualny stan podzespołu (uruchomiony, wyłączony, nieaktywny itp.).

Istnieje też inna metoda. Kliknij przycisk Start na pasku zadań położonym zazwyczaj w dolnej części ekranu, a potem Ustawienia. Zaznacz zakładkę System i Ekran. W kolejnym kroku wybierz opcję Zaawansowane ustawienia wyświetlania oraz komendę Wyświetl właściwości karty dla wyświetlacza. W ten sposób sprawdzisz nie tylko jaka karta graficzna jest używana przez komputer, lecz również ile wynosi całkowita dostępna pamięć graficzna albo dedykowana pamięć wideo.

Pewnie zastanawiasz się, czy możesz przydzielić konkretny model karty graficznej do określonych programów lub gier komputerowych? Z reguły sterowniki akceleratorów automatycznie dobierają rodzaj podzespołu do wymagań obsługiwanej w danym momencie aplikacji. Chcesz wprowadzić zmiany ręcznie? Skorzystaj z systemowego menu ustawień w podręcznym pasku zadań (sekcja System-Ekran-Ustawienia grafiki). Zobaczysz na ekranie komunikat o dostosowaniu preferencji dotyczących wydajności. Dodaj na listę programy, a następnie przypisz im jeden z dwóch zamontowanych układów, zgodnie z własnymi oczekiwaniami.

Zalety i wady dwóch kart graficznych

Dwie karty graficzne stanowią świetne rozwiązanie problemu wolno działającego sprzętu. Nie musisz czekać aż ulubiony program albo gra komputerowa się uruchomi. Wszelkie operacje czy procesy przebiegają szybciej i sprawniej, a ty zyskujesz wiele godzin nieprzerwanej rozrywki na najwyższym poziomie. Pracuj na trzech lub czterech monitorach jednocześnie i wykonuj parę różnych czynności w tym samym czasie za pośrednictwem dedykowanych, wielozadaniowych softwarów.

Niestety nie wszystkie silniki graficzne i aplikacje komputerowe są przystosowane do obsługi więcej niż jednego akceleratora. Czasem zdarza się, że użytkownik zamiast wzrostu obserwuje spadek wydajności urządzenia. Poza tym, choć dwie karty w dłuższej perspektywie czasu przynoszą spore oszczędności, to sama inwestycja do najtańszych nie należy. Ceny dobrych, zaawansowanych technologicznie podzespołów do celów gamingowych i profesjonalnych oscylują zazwyczaj w granicach kilku tysięcy złotych. Rosną również rachunki za energię elektryczną. Ulepszony sprzęt pobiera więcej prądu.

5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.